Pravidla

TECHNICKÁ SPECIFIKACE VOZU

ss213819

Toto je Formula RSS 3 V6 pro PC verzi Assetto Corsa od Race Sim Studio, vůz založený na specifikacích současných moderních vozů Formule 3.

Tento vůz se vyznačuje:
• Model vozu profesionální třídy se specifikací 2019.
• Vysoce kvalitní zvuky motoru.
• Přesně navržená fyzika vozu s profesionální týmovou zpětnou vazbou.

ÚVOD DO REGULÍ A PRAVIDEL

 

REGULE A NAŘÍZENÍ

Šampionát Formula Super 2024 je vypsán pro 10 týmů (20 jezdců).

2022/1. Panel jezdce/manažera

Každý jezdec musí být součástí DISCORDU. Stejná věc se týká majitelů před registraci vlastního týmu. Ve chvíli kdy má nový člen potvrzenou registraci jezdce/manažera, tak dostává od adminů roli na DISCORDU, že byl zařazen do série a na DISCORDU se mu otevře panel jezdce. Majitelé týmů tam mají ještě vlastní kolonky.

2022/2. Safety hodnocení

Jezdec musí splňovat určitý SAFETY hodnocení, pokud se SAFETY hodnocení sníží na 0, tak automaticky přichází zákaz startu na další závod. Po zákazu startu se na SAFETY hodnocení jezdce přidá 10 bodů zpět. Každý jezdec má 16 bodů SAFETY hodnocení v SUPERLICENCI, které je platné na jednu sezónu. Níže je uveden bodový systém SAFETY hodnocení.

 • Opakované porušování limitů trati (- 2 body)
 • Porušování boxových čar (- 2 body)
 • Nebezpečné chování na trati vyhodnocené vedením závodu (- 5 bodů)
 • Zavinění kolize (- 2 až -3 body)
 • Zavinění hromadné kolize (- 4 až -6 body/ů)

2022/3. Jezdecké hodnocení

Od roku 2023 je zaveden nový speciální systém posuzování kolizí a udávaní nových trestů do dalšího závodu. V případě, že je jezdec potrestán po závodě, tak se nic zásadního nemění. Změna přichází ve chvíli kdy jezdce nelze potrestat pozávodně. V tu chvíli přichází "Jezdecké hodnocení" to má celkově 5 bodů. Za každý potrestaný incident se strhávají body a když jezdec je na nule, tak přijde zákaz startu v kvalifikaci. Po Aplikování trestu se body resetují a jezdec má opět dostupných 5 bodů.

 • Jezdec se nedostavil na závod (- 2 body)
 • Jezdec se včas nerezervoval  (- 1 bod)
 • Porušování boxových čar (- 1 bod)
 • Nebezpečné chování na trati vyhodnocené vedením závodu (- 5 bodů)
 • Zavinění kolize ( -3 body)
 • Zavinění hromadné kolize ( -5 bodů)

2022/4. Omluvenka ze závodu

Omluvenku ze závodu je vždy nutné odeslat nejpozději v den závodu a to 4 hodiny před startem závodu. Pokud se jezdec neomluví včas, tak hrozí postihy do dalších závodů a jezdec příjde i o jezdecké body z jezdeckého hodnocení. Omlouvat se jezdec může na DISCORDU v sekci JEZDEC.

2022/5. Povinnosti designu

Ve Formuli Super jsou povinné prvky na voze a to závodní číslo jezdce, které musí být dosti viditelné na čele vozu. Ještě je nutné číslo jezdce na bocích zadního křídla. Každý jezdec může mít vlastní design svého čísla na voze, takže nemusí být jednotný.

2022/6. Designové změny

Během sezóny je možné, dělat určité změny v designu helmy. Stačí na DISCORDU v sekci poslat soubory nahrát nový design helmy. Během sezóny je možné provést pouze 4 změny designu helmy.

2021/7. Vyhození jezdce

Pokud jezdec nekomunikuje s ligou a týmem, bude mu hrozit DQ do dalšího závodu a pokud dále nebude komunikovat, tak bude vyhozen z týmu a bude mu udělená STOPKA do 3 závodů na lize.

2022/8. Ceny

Ceny se předávají na oficiálním ligou určitém srazu ve městě Brně. Jedná se o oficiální posezónní akci, kde se předávají ceny. Akce se bude konat pravděpodobně buď v nějakém podniku nebo v zázemí motokárové trati. O termínech bude hlasováno mezi jezdci a majitely týmů. Jezdci, kteří jsou ocenění a nemůžou se ze závažných důvodů dostavit, dostanou ceny dodatečně v náhradním termínu nebo balíkem na adresu. Vše zmíněné platí pro jezdce CZ/SK.

2022/9. Závodní soubory

Závodní soubory či update může standartně dosahovat velikosti do 100 mb. Závodní update je z důvodů případných změn skinů u jednotlivých týmů. Závodní update je vždy nahrán na web 3-4 dny před startem závodu.

PRAVIDLA PRO JEZDCE

1. Chat příkazy/Připojení

 • Vedení závodu může samovolně restartovat závod v prvních dvou kolech pokud odstoupí více jak 30% jezdců nebo dojde k velké kolizi se zapojením 4 a více vozů.
 • Pokud jezdec během kvalifikace přijde o připojení, musí startovat z posledního místa v případě, že nemá na svém kontě žádný čas a nestihne zbytek kvalifikace. 
 • Pokud jezdec přijde o připojení v průběhu prvního kola, závod může být opakován na povel vedení závodu. 

2. Jezdec pokud není schopný nastoupit do závodu je povinnen se omluvit a to nejpozději 4 hodiny před startem závodu. Pokud tak nebude do provedeno nejpozději v neděli v 16:30, nebude připuštěn do závodu. Pokud jezdec nevyplní omluvenku a nenastoupí dostává varovaní. Každý další podobný prohřešek znamená +5 pozic do dalšího závodu. Pokud je více těchto neomluvených neúčastí v závodech hrozí DQ ze sezóny.

3. Pravidla vlajek

GreenFlag- Zelená vlajka znamená, že je volná trať. Vlajkou mává startér třeba po fázy Safety caru.

BlueFlag- Modrou vlajkou je máváno pomalejšímu jezdci, který je blízko předjetí rychlejším jezdem. První uvedený pak musí umožnit tomu rychlejšímu předjetí při nejbližší příležitosti.

YellowFlag- Žlutá vlajka upozorňuje na nebezpečí na trati, obvykle nehodu. Pokud traťový komisař vlajku ukáže, je zakázáno předjíždět a v kvalfikaci zpomalit v daném sektoru.

BlackWhiteFlag- Černobílá vlajka upozorňuje na nesportovní chování nebo porušení pravidel. Pokud pilot pokračuje v chování které bylo důvodem pro napomenutí, hrozí mu penalizace.

RedFlag- Červená vlajka znamená okamžité zastavení závodu. Závod bude poté v nejbližší době restartován za podmínek, které určí vedení závodu. (Jezdci musí zajet do boxů)

CheckeredFlag- Šachovnicová vlajka znamená cíl závodu.

VSC(Full Course Yellow) - Virtuální Safety Car může být vyhlášený během menší kolize na trati, jeho vyhlášení je viditelné na hlavní obrazovce. Během VSC musí jezdci zpomalit na 112 km/h a držet tuto rychlost do konce virtuálního Safety Caru, informace o rychlosti mají jezdci opět na hlavní obrazovce . Když bude VSC končit, bude na hlavní obrazovce hláška Get Ready a závod bude opět puštěn zelenou vlajkou. Pravidla při VSC jsou že jezdci musí dodržovat rychlost a nesmí předjíždět. Během VSC lze zajet do boxů. Při porušení nějaké pravidla pod VSC přichází penalizace průjezdu boxy.

3a. Doplnění k pravidlu červené vlajky

Vedení závodu může vyvěsit červenou vlajku, pokud se bude zdát, že není bezpečné pokračovat v závodě. Může se tak stát po velké kolizi po startu závodu, výpadku velkého počtu jezdců v prvních kolech závodu, zablokování tratě a nebo nebezpečí na trati, které neumožňuje bezpečný průběh závodu.

Pokud bude červená vlajka vyvěšena během prvních 5 kol, tak závod bude restartován podle pořadí kvalifikace. Pokud se tak stane později bude se pořadí určovat podle stavu závodu jedno kolo před vyvěšení červené vlajky. Jezdci kteří vypadli 3 kola před vyhlášením červené vlajky se mohou vrátit do závodu, ale na konec jezdeckého pole. Při vyvěšení červené vlajky musí všichni jezdci zajet do boxů.

Červená vlajka se vyhlašuje ve zprávách chatu a to opakovanou hláškou RED.

-----------------SAFETY FÁZE NENÍ AKTIVNÍ PRAVIDLO V SEZÓNĚ 2023-----------------------

3b. Safety fáze může být vyhlášená během závodu po větší kolizi nebo, když vedení závodu vyhodnotí, že trať je nebezpečná.

 • Při vyhlášení Safety Caru je vystavená v chatu opakovaná hláška  SC, v té chvíli vyjede na trať i Safety car, který čeká na lídra závodu před první zatáčkou. Pokud lídr Safety Car objede a nevrátí se ihned za něj dostane na konci závodu DQ.
 • V chatu je oznámen lídr závodu pod SC
 • Delká Safety Caru se může pohybovat minimálně od 2 kol až po 6 kol.
 • Pokud se jezdci neodklidí z trati do 3 kol, tak ředitel závodu vyhodí vozy co blokují pokračování závodu ze serveru. Při signalizaci SC musí jezdci okamžitě spomalit a nemají dovolené předjíždět, dokud není závod hláškou GREEN v chatu opět spuštěný. Rychlost před zařazením za Safety car se nesmí pohybovat přes 250 km/h. To umožňuje možnost aby se pole sjelo. 
 • Po zařazení za Safety car jezdci jedou rychlostí 100-150 km/h. Pokud někdo přijde o pozici výjezdem mimo trať nebo jinou chybou, musí zůstat na pozici na kterou spadl pod SC.
 • Jezdci během SC fáze můžou zajet do boxů na zastávku v boxech a zůstanou na pozici na které se vrátí zpět na trať. Jezdci mají povinnost dodržovat rozestupy do 3 sekund za jezdcem před sebou.
 • V závodě se může stát nehoda, která může ovlivnit vjezd do boxů. Pokud se tak stane je možnost od ředitelství závodu uzavřít Pit Lane v chatu a to hláškou PITOUT. Pokud jezdec někoho předjede pod SC a vrátí mu pozici ihned zpátky, nebude penalizován. Vedení závodu bude po závodě šetřit jestli se někdo neprovinil při SC fázi. Pokud se prokáže, že ano čeká ho pozávodní penalizace přičtení času 10-30 sekund, vážnější provinění DQ.
 • Lídr po spuštění závodu nesmí předjet Safety Car, který ještě nepřejel boxovou čáru

-----------------SAFETY FÁZE NENÍ AKTIVNÍ PRAVIDLO V SEZÓNĚ 2023-----------------------

4. Pravidla při odstoupení

Pokud jezdec havaruje nebo je součástí kolize a nadále nemůže pokračovat v závodě. Má povinnost zůstat na trati další 2 kola. Toto pravidlo neplatí pro kvalifikaci. Ovšem v kvalifikaci havárie a nutnost použítí ESC znamená, že už jezdec nemůže zpět na trať.

5. Jezdec nesmí zkrátit trať – za zkrácení se bere, pokud jezdec opustí trať všemi pneumatikami. (trať je vyznačená čárámi). 

6. Jezdec nesmí přejet čáru na výjezdu z boxů. Následné odvolání proti penalizace není povolené.

7. Jezdec musí být na serveru pod svým jménem. 

8. Jezdec musí závodit v duchu ,,fair play". O sporných situacích v závodě rozhoduje vedení ligy. Pokud se protest týká jich samotných, rozhoduje nestranná osoba. Protest podává samotný jezdec na DISCORDU v sekci JEZDEC.

9. V sezóně je v rámci pravidel je možné použít 4 skiny helmy na sezónu.

10. V kvalifikaci  je zakázané chatovat. Vyjímka platí pro vedení závodu a SC ( výše trestu je obvykle vysoká ) 

11. Jezdec musí během závodu minimálně na jednu zastávku v boxech a použít dvě rozdílné sady. Pokud se nestane, tak může přijít pozávodní trest.

12. Pro kvalifikování do závodu musí jezdec splnit 110%. FLS může udělit vyjímku jezdci, když zhodnotí, že není nebezpečný okolí.

13. V sezóně není povolen systém DRS. 

14. V kvalifikaci nelze uplatnit klávesu ESC pro opuštění tratě s následným vrácením. Jednou použití ESC mimo boxy znamená konec v kvalifikaci.

15. V sezóně je zakázané tankování.

16. V závěru závodu jsou kvalifikovaní jezdci, kteří odjeli 90% vzdálenosti, kterou odjel vítěz závodu. Jedná se i o jezdci kteří vypadli.

17. Pro tuto sezónu jsou použitelný 3 suchý směsi (Měkká, Střední, Tvrdá).

18. Nastavení vozu je možné upravovat mezi kvalifikací a závodem 

19. V případě velké nehody může být vyhlášený Virtuýlní Safety car  - Maximální rychlost 112 km/h a minimální 90 km/h.

20. V případě, že během prvních 5 kol vypadne více jak 35 % jezdců, tak vedení závodu může vyvěsit červenou vlajku a závod restartovat. (Při 18 jezdcích - 6 DNF,  Při 17 jezdcích - 6 DNF,  Při 16 jezdcích - 6 DNF,  Při 15 jezdcích - 5 DNF,  Při 14 jezdcích - 5 DNF,  Při 13 jezdcích - 5 DNF,  Při 12 jezdcích - 4 DNF)

21. Když vedení závodu oznámí, že mají jezdci zajet do boxů, tak splní tento úkon nejpozději do 60 sekund. Následně může přijít penalizace.

22. Rozhodování Incidentů 

 

 !!ČASOVÉ PENALIZACE BUDOU PŘIDĚLENÉ VE CHVÍLI KDY TO MŮŽE POTRESTAT JEZDCE, POKUD NE TAK BUDE UDĚLENA PENALIZACE DO DALŠÍHO ZÁVODU!!

Za lomítkem se náchází body z Jezdeckého hodnocení

22.0/ Nebezpečný návrat na závodní okruh 20 sekund/ -2 body
- Pokud nebezpečný návrat přímo ohrozí jiného jezdce na trati a jezdec musí změnit směr či opustí trať je incident hodnocený penalizací +20 sekund v cíly. V případě, že by penalizace jezdci neublížila v pořadí cíle závodu, tak je penalizován do dalšího závodu posunem +5 pozic až +10 pozic. Pokud jezdec neohrozí žádného jezdce v blízkosti a nedojde u druhého jezdce ke spomalení či změně směru, tak viník není penalizován.

22.1/ Krácení tratě - Normální (+5 sekund v cíly/-2 body), Vysoké(DQ/-4 body)
- Vše vyhodnocuje systém, který letos penalizuje způsobem, že když jezdec 5x poruší traťové limity dostane + 5 sekund. Pokud jezdec takto porušuje limity celý závod dostává DQ ze závodu.

22.2/ Zavinění kolize s jedním účastníkem - Mírné(10 sekund/-2 body), Vysoké(20 sekund/-3 body)
- Mírné zavinění kolize znamená, že jezdec narazil do protivníka a poškodil mu vůz, nebo soupeř musel lehce opustit trať. Vysoké znamená, že jezdec soupeře opravdu sestřelil a způsobil vážné poškození vozu, soupeř musel opustit na delší dobu trať a nebo dokonce soupeře vyřadil ze závodu. Na závěr k penalizaci nedochází pokud se jedná o menší šťouchanec, který technicky nepoškodil soupeřův vůz ani ho výrazně neovlivnil.

22.3/  Zavinění kolize s více účastníky -  30 sekund/-4 až 5 body/ů
- Tím je myšleno, že jezdec sestřelí více jak jednoho účastníka tím způsobem že jeho soupeři skončí mimo trať a nebo musí odstoupit ze závodu.

22.4/  Porušování boxových čar (pouze výjezdových) - Mírné(10 sekund/-2 body), Vysoké(20-30 sekund/-3 body)
- Porušení boxových čar při výjezdu z boxů se automaticky trestá +10 sekund v cíly bez možnosti odvolání. Pokud dojde k opětovnému porušení přidává se dalších +10 sekund v cíly.

22.5/  Nebezpečné chování na trati - Zákaz kvalifikace/stopka do dalšího závodu
- Pokud jezdec nezvládá svůj monopost na trati a provádí nebezpecné manévry, porušuje vlajky, je příliš pomalý a ohrožuje tím rychlejší jezdce nebo má vysoký PING, tak dosává penalizaci do dalšího závodu a to zákaz kvalifikace nebo vyjímečný trest stopku.

22.6/  Předčasný start automaticky trestá serverový systém a to průjezdem boxů, který musí být proveden do dvou kol -  Průjezd boxy 

22.7/  Porušení rychlostního limitu 80 v boxech, trestá hra průjezdem boxy -  Průjezd boxy

22.8/  Nepoužití dvou rozdílných sad pneumatik v závodě - +25 sekund v cíly závoduzákaz kvalifikace

22.9/  Ztráta 10 a více safety bodů za závod - DQ + zákaz kvalifikace do dalšího závodu

22.10/ Předjetí soupeře mimo trať bude penalizováno v případě pokud nebude navrácena nelegálně získaná pozice. Jezdec musí vrátit pozici takovým způsobem, že nemuže jezdce zpět předjet na rovince ani v další zatáčce. - +10 sekund v cíly závodu/-2 body

22.11/ Porušení jakkýkoliv pravidel při SC fázi závodu - +10-30 sekund v cíly závodu v závislosti na míře porušení pravidel, případná okamžitá penalizace průjezdu boxy

22.12/ Po závodě se bude prošetřovat nelegální porušení ESC pravidla +25 sekund v cíly závodu/zákaz kvalifikace do dalšího závodu

23. Bodování:

1. místo..... 15b.
2. místo..... 12b.
3. místo..... 10b.
4. místo..... 8b.
5. místo..... 6b.
6. místo..... 4b.
7. místo..... 2b.
8. místo..... 1b.

Body za Poleposition a nejrychlejší kolo závodu: 1b. Pro zisk bodů nutné odjet 90% závodu.

24. Asistence:

ABS: OFF
Trakce: OFF
Stabilita: OFF
Spojka: ON
Virtuální zrcátko: ON

25. Závodní týden:

Závodní den Neděle
20:30 - Kvalifikace vypsaná na 15 minut 
20:50 - Závod (20-30 kol) (vypsané na 150 km)

 

 

Pravidla musí každý dodržovat a jejich porušení se bude trestat. Trestat se budou i různé situace, které v pravidlech uvedené nejsou, ale zaslouží potrestání.